Latvijas Brāļu kapu komiteja sadarbībā ar Igaunijas Karavīru kapu aprūpes savienību izdevusi informatīvu grāmatu “Latvijas un Igaunijas kopīgās Brīvības cīņas 1918.-1919.”. Grāmatā apkopoti zīmīgāko Brīvības cīņu norises apraksti, kā arī ietvertas fotogrāfijas no piemiņas vietām, kurās abās valstīs apglabāti cīņās kritušie. Grāmata tapusi ar Eiropas Savienības atbalstu programmas Igaunija – Latvija ietvaros, kuras mērķis ir pētīt un iedzīvināt Latvijas un Igaunijas kopīgo kultūrvēsturisko mantojumu, atgādinot, ka brīvība abās valstīs tika iegūta kopīgiem spēkiem.

“Latvijas un Igaunijas kopīgās Brīvības cīņas 1918.-1919.” lasāmi vēstures notikumu apraksti sākot no politiskās situācijas raksturojuma pēc neatkarīgu valstu proklamēšanas Igaunijā 1918. g. februārī un Latvijā 1918. g. novembrī, līdz pat Strazdumuižas pamiera noslēgšanai 1919. gada vasarā. Grāmatas tapšanā piedalījušies Brāļu kapu komitejas priekšsēdētājs Eižens Upmanis, Igaunijas Karavīru kapu aprūpes savienības vadītāja Tīna Tojaka, politikas zinātnes students un vēstures izpētes entuziasts Roberts Rasums un vēsturnieks Aigars Pērkons.

“Šodien, 25 gadus pēc valstiskās neatkarības atjaunošanas, jauniešiem, kuri uzauguši brīvajās Baltijas valstīs, šķiet pašsaprotama mūsu tautu un valstu patstāvība un neatkarība. Eiropas Savienības konteksts jebkuru jauno prātu vēl vairāk attālina no domas, ka tas tā varētu arī nebūt, vai ka ne vienmēr tas ir bijis iespējams,” grāmatas ievadā raksta E. Upmanis.

Jaunizdotā grāmata pieejama bez maksas un tā ir gan igauņu, gan latviešu valodā. Tā ir ērts un praktisks uzskates materiāls, kas palīdz mūsdienu jauniešiem vairāk uzzināt par Latvijas un Igaunijas kopīgo vēsturi un veicināta patriotisko domāšanu. Grāmata elektroniski pieejama apskatei šeit.

“Latvijas un Igaunijas kopīgās Brīvības cīņas 1918.-1919.” ir noslēdzošā aktivitāte Eiropas Savienības programmas Igaunija – Latvija projekta Iedzīvināt kopīgo vēsturi ietvaros, kura laikā tika rīkotas divas vēstures izpētes nomentes, organizētas vairākas talkas kritušo karavīru piemiņas vietu sakopšanai, kā arī veiktas citas aktivitātes.

Brāļu kapu komiteja kopā ar Igaunijas Karavīru kapu aprūpes savienību turpinās sadarbību arī turpmāk, sakopjot un labiekārtojot kritušo karavīru piemiņas vietas, kā arī apzinot vēl neidintificētos karavīrus.