Augusta sākumā 18 jaunieši no Latvijas un 14 jaunieši no Igaunijas pavadīja desmit dienas vēstures izpētes nometnē Igaunijā, apceļojot slavenākās brīvības cīņu piemiņas vietas, sakopjot tās, kā arī iepazīstot Igaunijas kultūrvēsturisko mantojumu. Ar Eiropas Savienības atbalstu tapusī nometne ir pirmais posms programmas Igaunija – Latvija ietvaros, kura mērķis ir pētīt un iedzīvināt Latvijas un Igaunijas kopīgo kultūrvēsturisko mantojumu, atgādinot, ka brīvība abās valstīs tika iegūta kopīgiem spēkiem.

Nometnes pirmais posms tika pavadīts netālu no Pērnavas, Jopres pilsētiņā, kur notika iepazīšanās un saliedēšanās. Dalībnieki veidoja kopīgo nometnes karogu, apmeklēja Igaunijas Dzelzceļa muzeju Lavasārē, un izmantoja unikālu iespēju izbraukt ar vilcienu, kāds tika izmantots Otrā Pasaules kara laikā. Katru dienu dalībnieki gida pavadībā devās ekskursijās, lai uzzinātu par Igaunijas vēsturi, neatkarības cīņām un valsts nozīmīgākajām personām. Lai labāk izprastu vēstures notikumus, tika apmeklētas arī piemiņas vietas: Igaunijas pirmā prezidenta Konstantīna Petsa piemiņas vieta, kara baznīca Tori, kurā tika iesvētīts Igaunijas karogs u.c. Ar aizrautību nometnes dalībnieki iepazina Pērnavas muzeju, aplūkojot interaktīvas ekspozīcijas, kas atklāj Igaunijas vēsturi no pirmās apmetnes līdz mūsdienām.

Otrs – praktiskais nometnes posms – tika pavadīts Valgā, Militārās tematikas parkā un Patriotiskās audzināšanas muzejā. Dalībniekiem bija iespēja izmēģināt dažādas karavīru treniņu un šķēršļu joslas, šaušanu, braukšanu ar bruņu transportieri, kara spēli ar lāzerieročiem Otrā pasaules kara ierakumos, kā arī dzīvi kazarmās. Ik rītu notika arī latviešu – igauņu valodas mācīšanās. Ekskursiju un praktisko nodarbību laikā tika iepazīta gan Igaunijas, gan Latvijas vēsture, jo daudzviet kaimiņvalstī izvietotas piemiņas vietas arī latviešu karavīriem un bēgļiem. Nometnes ietvaros notika arī talka Jaunajos Jāņa kapos Tartu, kur tika sakopta Pirmā pasaules kara latviešu strēlnieku un bēgļu piemiņas vieta.

Lai vēstures izpēti padarītu atraktīvāku, dalībnieki iestudēja arī vairākas etīdes, kurās izspēlēja iedomātas situācijas ar tēliem un vietām, kuras tika iepazītas ekskursijās. Etīdes, kā arī tautasdziesma “Bēdu manu lielu bēdu” latviešu un igauņu valodā tika prezentēta nometnes viesiem kopīgajā draudzības vakarā. Viens no lielākajiem pārsteigumiem nometnes dalībiekiem bija kopīgais dziesmu vakars ar mūziķiem Māru Holšteinu – Upmani un Goran Gora. Nometnes laikā dalībniekiem bija arī iespēja redzēt populārākās tūrisma vietas Igaunijā, piemēram, Munameģi, foreļu audzētavu Sindi u.c.

Nometnē piedalījās jaunieši no Rīgas, Vircavas, Valkas, Gaujienas, Cēsīm, Valmieras, Jelgavas, Pērnavas, Tartu – gan dažādu jaunsargu organizāciju pārstāvji, gan tie, kuriem interesē Latvijas un Igaunijas vēsture. Dalība nometnē bija bez maksas, un, lai tajā piedalītos, bija nepieciešamas labas angļu valodas zināšanas, kā arī jaunieši rakstīja motivācijas vēstules, kuras vērtēja nometnes komisija. Nometne Igaunijā bija pirmais posms programmas Igaunija – Latvija ietvaros un paredzēts, ka nākamgad jaunieši desmit dienas pavadīs Latvijā, Alūksnē, lai turpinātu iepazīt kopīgo vēsturi.

Nometni organizē Latvijas Brāļu kapu komiteja kopā ar Igaunijas Karavīru kapu aprūpes savienību (Eesti Sõjahaudade Hoolde Liit) Eiropas Savienības programmas Igaunija – Latvija projekta Iedzīvināt kopīgo vēsturi ietvaros.

Prezentāciju par pavadīto laiku var apskatīt šeit.

Papildus informācija
Edgars Gertners
Nometnes koordinators
26433326